A politikai barátaim szenvednek – mondta Orbán Viktor a varsói Felczak Intézet tervezett megszüntetéséről
A miniszterelnök strasbourgi sajtótájékoztatóján a lengyel kormány brutális lépésének nevezte a várható döntést.
A miniszterelnök strasbourgi sajtótájékoztatóján a lengyel kormány brutális lépésének nevezte a várható döntést.
A Wacław Felczak történész nevét viselő varsói és budapesti intézeteket 2017-ben hozta létre két külön törvénnyel a magyar Országgyűlés és a lengyel szejm a magyar–lengyel barátság és együttműködés további elmélyítése érdekében. A megszüntetés indokáról egyelőre nincs hír, de az a magyar társintézményt nem érintené.
Andrzej Duda megköszönte Sulyok Tamásnak, hogy államfőként első külföldi útja Lengyelországba vezetett.
Viszályok, konfliktusok, egymásra találások és szimpátia. Fordulatos a magyarok és a lengyelek akár ezer évre visszavezethető kapcsolata. A jó ideje Putyinhoz húzó orbáni politika miatt a mára elhidegült viszony jövője nem sok jót ígér.
A két ország szövetségét erősen próbára tette az orosz-ukrán háború, aminek nagy jelentősége lehet most, amikor a Magyarországnak járó EU pénzek befagyasztásáról dönthetnek a tagállamok.
Az ukrajnai háborúhoz való viszony a lengyel-magyar viszonyban megosztó volt - mondta Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök Orbán Viktor tusnádfürdői beszédére reagált.
A lengyel társadalomban élt egy romantikus kép Magyarországról az ukrajnai háború kitöréséig, Orbán Viktor oroszpártisága viszont tarthatatlanná vált – mondta a hvg.hu-nak Veronika Jóźwiak, a Lengyel Külügyi Intézet (PISM) varsói munkatársa. Bár a varsói vezetők is kiábrándultak, Kaczyński és Orbán szakítását továbbra is nehéz elképzelni. Pedig ha létezik alkalmas pillanat a fordulatra, az éppen most van.
A legnagyobb lengyel ellenzéki lap szerint a vasárnapi magyar választási eredményeket látva a vezető lengyel kormánypárt (Jog és Igazságosság, PiS) lecsendesíti az Orbán-kormánnyal kapcsolatos bírálatot.
A lap úgy tudja, a lengyel elnök nem akar a magyarral mutatkozni.
Úgy van a politikával, mint Csehov, csak annyira akar érteni hozzá, hogy meg tudja magát védeni tőle – állítja Müller Péter Sziámi, akinek 80-as évekbeli zenekarát, a Kontroll Csoportot a napokban tüntették ki a rendszerváltásban betöltött szerepéért. Igaz, nem itthon, hanem Lengyelországban. Pedig a zenész szerint nem volt politizálás, hogy a „Nagy Testvérről” énekelt a Kádár-rendszerben, és az se az, hogy az államosításról énekel ma.
Bár a múlt héten megrengette a lengyel-magyar barátságot, hogy Orbán Viktor a lengyel kormány akaratával dacolva támogatta Donald Tusk újraválasztását az Európai Tanács elnöki posztján, úgy tűnik, hogy Varsó hajlandó feledni a gáncsot. A békülésben fontos szerep jut Áder János köztársasági elnöknek, akinek újraválasztásáról hétfőn dönt az Országgyűlés.
A lengyel-magyar viszonyt vizsgálta felmérésében egy magyar és egy lengyel központú cég. Az eredmény előre megjósolható lett: végső soron jó fejek vagyunk, mi magyarok. A lengyel-magyar barátság alapja az italozás – derült még ki.
A Bartók Béla út galériái és kávézói izgalmas kulináris és kulturális programoknak adnak helyet szeptember 16. és 18. között, de dizájn vásárok és gyerekprogramok is várják az érdeklődőket
Összesen 52 másodperces videót tett közzé csütörtöki varsói látogatásáról Orbán Viktor a Facebookon, amelyben az ugyan szerepel, hogy kapott egy díjat a lengyel gazdasági kamarától, ám az kimaradt belőle, hogy a tényleges házigazdája, Ewa Kopacz lengyel kormányfő finoman beszólt neki, és arról beszélt, hogy nehéz beszélgetésen van túl Orbánnal. Érdekes, hogy a Kopacz–Orbán-sajtótájékoztatóról be sem vágtak beszédrészletet a videóból, csak Orbán kamarai beszédéből idéztek.
Budapest mindent megtesz, hogy szorosabbra fűzze kapcsolatait Lengyelországgal, de Varsó ezt nem akarja észrevenni - írta legfrissebb számában az Uwazam Rze című lengyel hetilap.